top of page

      Ми звикли до традиційних способів зацікавлення книгою: книжкові виставки, переказ сюжету, тощо. Сьогодні в інтернет-просторі дедалі більшої популярності набувають буктрейлери (booktrailer) – ролики, що створюють візуальний образ книги.

     

     Буктрейлер (від англ. book – книга, англ. trailer – тягач, причіп) – короткий відеоролик за мотивами книги, кліп по книзі.

    Метою створення буктрейлера є спонукання до прочитання книги. Його особливістю є те, що розповідь про книгу подається в образній, інтригуючій формі. Ще кілька років тому їх використовували виключно для рекламних цілей, однак із часом такі міні-фільми набули ширшого значення й в освіті. Нині в буктрейлерах виробилася своя унікальна кіномова, що розкриває нові, часом несподівані, якості книжки.

Варто зазначити, що буктрейлер вирішує декілька завдань, а саме:

- дозволяє у цікавій та динамічній формі розповісти батькам про новинки вітчизняної та зарубіжної літератури щодо трудового виховання дітей дошкільного віку;

- спонукає батьків «відірвати» свій погляд від комп'ютерного монітора та відвідати бібліотеку чи книжковий магазин, або, принаймні, зайти через веб-оглядач на сторінку електронної бібліотеки або книжкового інтернет-магазину;

- відкриває нові грані творчості вихователя, а саме дає змогу спробувати себе у ролі режисера відеомонтажу, художника, мультиплікатора тощо;

- вихователі, батьки можуть створювати власні буктрейлери і таким чином, в оригінальний спосіб ділитися своїми враженнями з іншими.

Основне завдання буктрейлера – розповісти, зацікавити, заінтригувати. І  для вихователя – це ще одна можливість запропонувати батькам ту чи іншу книгу щодо трудового виховання дітей в сім’ї.

        Розповідні – привертають увагу читача до сюжету книги. Їх мета – досягти того, щоб після перегляду ролика потенційний читач захотів дізнатися, з чого книга починається і чим закінчується. Тому не можна просто переказувати сюжет. Має зберігатися якась інтрига, таємниця. Необхідно подумати, чим саме рекламована книга може “зачепити” батьків. Це можуть бути яскраві герої, закручений сюжет чи навпаки, проста (навіть банальна) історія, знайома кожному із власного життя. Звертається увага на ключові моменти: герої, місце, конфлікт, інтрига тощо.

     Атмосферні – передають настрій книги, роблять акцент на емоціях. При  створенні атмосферного буктрейлера доцільно визначити атмосферу книги та засоби, за допомогою яких її можна передати.

       Концептуальні – зосереджують увагу на розкритті незвичайної ідеї твору, на світогляді автора і на цікавих думках, які він хоче донести до читача, на смисловому наповненні книги. При створенні концептуального буктрейлера важливо, щоб “оригінальність” думок не перетворилась на нудну банальність. Добре виглядають питальні речення, що спонукають глядачів до роздумів  Наприклад використання запитань, що змушують батьків задуматися про правильність трудового виховання своїх дітей.

        Калейдоскоп – відеоролик, що складається з коротких, найбільш цікавих або видовищних фрагментів книги. При цьому, за принципом калейдоскопа, часто створюється відеоряд з непов'язаних фрагментів;

       Епізод – буктрейлер, який створюється у вигляді невеликої сюжетної історії. Відеоряд такого ролика являє собою один ефектний епізод, здатний захопити читача, навіть без контексту;

       Анонс – буктрейлер, у якому використовується спеціальний відеоматеріал, знятий виключно з рекламною метою і відсутній у книзі;

        Тизер – відеоролик, побудований як загадка: містить частину інформації про книгу, але сама книга не називається. Цей прийом застосовують для створення інтриги навколо книги. Його використовують видавництва, що рекламують свою продукцію. У більшості випадків тизери використовують в комплексі: спочатку потенційну аудиторію заманюють і зацікавлюють за допомогою тизера, а вже потім безпосередньо рекламують продукт за допомогою інших стандартних засобів, наприклад, традиційних буктрейлерів.

bottom of page