top of page

Словник - довідник

Групові доручення – привчають дітей до узго­дження своїх дій, збагачують їх досвідом співробітництва, прищеплюють гуманістичні почуття, виховують вміння бути уважними одне до одного, допомагати одне одному [2].

Дозування праці – її тривалість, обсяг, складність, визначення фізичних навантажень, що викликають стомлення. Діти 3-4 років можуть виконувати роботу протягом 10-15 хв., 6-7 років - 20-30 хв [2].

Загальна праця — форма організації колективної ді­яльності дітей, яку характеризують спільні мета і резуль­тат [2].

Колективна праця – одна із форм організації трудової діяльності дітей в старшій групі. У старшому дошкільному віці у дитини зростає самостійність , вона прагне до самостійних дій, до спільної праці, їй хочеться допомогти,  працювати разом з іншими [2].

Праця — фізич­на, інтелектуальна діяльність, спрямована на задово­лення матеріальних і духовних потреб людини. Праця ви­конує:

-  практичні (створення матеріальних, духовних цінностей, соціально-побутових умов життя і діяльності людини);

- розвивальну (розвиток особистості в процесі ак­тивного включення людини у трудовий процес);

-  виховну (формування суспільно і особистісно цінних якостей люди­ни, її морально-естетичного ставлення до життя і діяль­ності) функції [2].

Праця поруч — форма організації трудової діяльності, за якої діти незалежно один від одного, одночасно викону­ють індивідуальні завдання [2].

Спільна трудова діяльність  – форма організації трудової діяльності, яка може об'єднувати всіх дітей групи і бути колективною (прибирання кімна­ти або майданчика, робота на клумбі та ін.). Колективній праці властиві спільна мета, відповідальність за резуль­тат, розподіл праці між учасниками, залежність їх один від одного [2].

Трудове виховання — цілеспрямований процес формування у дітей трудових навичок і вмінь, поваги до праці дорослих, звички до трудової діяльності [2].

Трудові доручення – це завдання, які дають одному або декільком дітям, враховуючи їх вікові та індивідуальні особливості, наявність досвіду, а також виховні завдання .Доручення є першою формою організації трудової діяльності [2].

Трудове навчання – важлива складова виховання дітей, підготовки їх до життя, самостійної продуктивної праці. В психолого – педагогічному аспекті виділяються вікові та індивідуальні можливості в оволодінні певними трудовими навичками і вміннями , можливості в розвитку творчого мислення, творчого ставлення до виконання різноманітних трудових завдань. Основна мета трудового виховання виробити в дітей психологічну готовність до праці [1].

Чергування – форма доручення, яка полягає у система­тичному виконанні дитиною трудових обов'язків стосовно своїх одногрупників. Чергування суттєво стимулюють роз­виток дитини, адже вони вимагають немалих зусиль і на­пружень, що зумовлює її фізичне зміцнення, набуття знань про властивості та якості різних предметів, виробляє усві­домлення значущості своєї праці, навички роботи на кон­кретний результат. Вони є дієвим засобом виховання по­чуття відповідальності у дошкільників, формування само­стійності, працелюбства, взаємодії у колективній роботі [2].

Список використаних джерел:

1. Гончаренко С.У. Український педагогічний словник. — К.: Либідь, 1997. — 375с.

2. Поніманська Т. І. Дошкільна педагогіка : підручник / Т. І. Поніманська. - 2-ге вид., доповн. - К. : Академвидав, 2013. - 462 c.

bottom of page